• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

ERZURUM REHBERİ

 

 

 

Nizamettin Korucu
nkorucu@msn.com
İlk Yazı
27/11/2019

Önce Selam sonra kelam demişler atalar. Bizde Selam ile başladık söze. Yol uzun ömür kısa. Maksat kubbede bir hoş sada bırakmak. Sevgi dili ile şehir ruhundan ilham alarak olumlu inşalara kapı aralamaktır amacımız.

Bu ilkyazımızda ulaşmak istediğimiz şehrin kalem erbabının yanı sıra kalem erbabı olmaya namzet insanları oldu. Havasını soluduğumuz yollarında yürüdüğümüz, mekânlarında oturduğumuz, akrabalarımızın, arkadaşlarımızın, dostlarımızın yaşadığı toprakların mazisini geçmişini, köklerini hatırlamak, hatırlatmaktır amaçlarımızdan biride.

Sormak istiyoruz;

Değişen dünyada yaşadığımız coğrafyanın etkilenmesi nasıl oluyor? İçtimai sosyal yapımız nasıl şekilleniyor? Yeni mimari yapılar, değişen bitki örtüsü, alışveriş mekânları, yeni nesil işletme, işyeri kuruluşları insanımızı nasıl etkiliyor? Yakın tarihte ve günümüzde hala devam eden içe ve dışa göçler şehirde nasıl bir hayata yol açıyor? Şehrin bütün dinamikleri kalkınmanın, değişen dünyada gelişimin ayak izlerini takip ediyor mu? Üniversitelerin, yerel yönetimlerin, merkezi yönetimin, sivil toplum kuruluşlarının, esnaf birliklerinin, matbuatın, şehir ahalisinin bu konumda mecrada yapması gerekenler nelerdir?

Ortak akıl, birlik ruhu, istişare meşveret, hasbihal vasatları var mı, varsa yeterli mi yoksa tesis edilebilir mi? Şehrin üç nesil insanının bir araya getirebilecek mekânlar, organizasyonlar, yapılaşmalar hukuki, sosyal zeminde sağlanabilir mi?

Şehir dışındaki sermaye, akıl, beyin birikiminin şehrin gelişmesinde kalkınmasında, mutlu bir yaşantıda katkısı nasıl sağlanabilir?

Kalkınmadan, toplumsal mutluluktan, başarıdan ne anlıyoruz. Kavramların geniş bir zeminde yeniden tanımlanmasında, bu anlamda beyin fırtınalarına nasıl imkân verilebilir?

Çevre bilinci, şehrin yer altı ve yer üstü kaynaklarının bilinci, gelenek, görenek, örf, adet ve ananelerin, yaşayan ve hayatta olmayan insanların bakış açılarıyla değerlendirilmesi yeniden yapılabilir mi?

Şehrin hastalıklarının teşhisi, ilerlemeyi engelleyen unsurların tespiti için topyekûn bir bilgi, analiz, tahlil yapabilecek alaylı, akademisyen ve bürokratların bir arada, ahenk içinde hareket etmesinin yolları araştırılabilir mi?

Bu sorular, bu dilekler uzayıp gider. İletişim ve internet çağında elle tutulan ve kaybolmasına imkân olmayan, kaydı sağlam başlıca kaynaklardan biri internet basındır. Erzurumrehberi.net bu kaynaklardan biri olması dileği, amacı ile çıktı. Şevkle, heyecanla yola koyuldu. Başta da dediğimiz gibi yol uzun ve zahmetlidir. Lakin bir o kadar da ferah, huzurlu, kalbi, gönüllü bir çabadır.

Biz şu an bu satırları okuyan her insanımızdan yukarıda yazdığımız şehrin hangi sahasında yer alan ferdi ise: şehir için üzerine düşeni, elinden geleni, etkisi ve yetkisi dahlinde yapmasını arzu etmekteyiz, dilemekteyiz.

Eksiklerimizin olması daha iyisini yapmamıza vesile olacaktır. Katılımınız bize güç, moral, şevk verecektir.

Size sık sık bu köşeden sesleneceğiz, vakit ayırıp okuyan bütün gönül insanlarına yürekten teşekkürler ediyorum.

Niamettin KORUCU 245 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Yürekli Başkan Hatem Aksakal - 16/02/2021
Emekli olduğunda çok sevdiği şairler ve ozanlar içinde buldu kendini. Merhum Aşık Yaşar Reyhani’nin yakın dostuydu. Kendisi ile her sohbetimizde söz döner dolaşır Reyhani’ye gelirdi.
Fukaralar - 01/01/2021
Günümüzde takım elbise, cilalı kundura giyenler artık zengin sayılmıyor. Kravatlı fakirler çoğaldı.
Niçin Yeniden Siyaset? - 18/11/2020
Siyaset bir yönüyle sanat olmasının yanı sıra bir zümreye özgü bir hareket ve çalışma sayılmamalıdır.
ŞEHİR ÜZERİNE HAYALLER - 20/12/2019
Bir şehrim var, doğduğum, büyüdüğüm ekmeğini yediğim suyunu içtiğim bir şehir. Bu şehir için bende hayaller kurdum. Bakın ne hayaller kurmuşum.