• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

ERZURUM REHBERİ

 

 

 

Anasayfa


     Erzurum Ulemasında Muhammed Halis Emek ( Hatıralar ve Dersler )

   
Üretici : Dr. Zeki Koçak
Fiyat : 10 TL (KDV Dahil)
Ürün Özellikleri
14*21 Boyutunda - 207 Sayfa - Uzakülke Yayınları - İatanbul 2015 - Temiz Duruma
 Sipariş        Detaylar
 
 
Detaylar

Erzurum kışı ile soğuğu ile zor bir şehir. Yine de iki üniversitesi ve kalabalık öğrenci nüfusu ile sürekli gelişen dinamik bir kent olmaya devam ediyor. Sahip olduğu imkanların kısıtlı olmasına rağmen öğrenci nüfusu şehre ve kendilerine bir şeyler katabilmek  için uğraşmaktan geri kalmıyorlar. Sosyal sorumluluk projeleri ile hem topluma bir şeyler kazandırabilmek hem de sorumlu birer birey olarak kendilerini geliştirmek adına toplanan bu öğrenci gruplarından biri de Toplum Gönüllüleri Vakfı. 2002 den bu yana Türkiye’nin bütün şehirlerinde binlerce genci toplumu ve kendilerini geliştirmek ortak amacı ile bir araya getiren bu vakfın Erzurum örgütlenmesinin koordinatörlerinden Kadri Gürsel ile bir araya geldik.

-Merhaba Kadri bey  hoş geldiniz. Öncelikle kendinizden biraz bahseder misiniz ?

Kadri G. : Ben on yıldır Erzurum’da hem farklı işlerde  çalışıp ,hem de kendimi geliştirip topluma faydalı işler yaparak hizmet eden bir bireyim. Üniversite öğrencisiyim. Erzurum Tog’un bu yılki koordinatör seçimlerine aday oldum ve seçildim. Göreve geleli iki ay oldu. İki aydır faaliyet gösteriyoruz. Projeler üretmeye başladık. Ben kendimi çok mutlu hissediyorum Erzurum Tog’da. Ki diğer örgütlenmeler le de çalıştığım oldu; İstanbul’da olsun , Tekirdağ’da olsun. Her yerde aynı mutluluğu tadabiliyorum. Öğrenciliğim süresince böyle faaliyetler yürütmek bana ve çevreme büyük katkı sağladı. Ev arkadaşlarım da gönüllü ve yaptığımız projeler hayatımıza fazlasıyla dahil. Evimizdeki düzeni buna göre oturtmuş bulunuyoruz.  Bir projeyi iyi bir şekilde gerçekleştirdiğimizde biz kendimizi mutlu hissediyoruz. 

-Peki bize biraz Tog Vakfından bahseder misiniz ?

 

Kadri G. :Tog 2002 yılında İbrahim Betil’in önderi olduğu bir kuruluştur. O tarihten sonra çeşitli illerde faaliyet göstermeye başlamış gönüllü öğrenciler vasıtası ile. 2009’da da Erzurum örgütlenmesi kurulmuş. Seçimler toplulukta oylar ile belirleniyor. Her sorumlunun görev süresi bir yıl. Bunun sebebi ise her gönüllünün kendini geliştirmesine fırsat vermek. Bunun güzel bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Bu yılki koordinatörlük görevi de ben ve eş koordinatörüm Dilan Hanımın.

-vakfın genel amacı ne peki ?

Kadri G. : Vakfın amacı gençliğin enerjisini toplumsal faydaya dönüştürmek. Vakfın sloganı değişim-dönüşüm projesi  olarak geçiyor.

-Siz Tog Vakfına nasıl katıldınız ?

Kadri G. : Arkadaşlarım vasıtası ile katıldım. Yakın bir arkadaşım gönüllü olarak katılmıştı. Kendisi de sorumluk ve koordinatörlük görevinde bulunmuştu. Bizi de davet etti. Bulundukları faaliyetlerden bahsetti. Okuldan dolayı yoğundum ve katılım gösterememiştim.Daha sonra bir projesine dahil oldum ve bir daha da bırakmak istemedim. Ne kadar yoğun olursam olayım mutlaka içinde bulunmaya çalışıyorum.

- Projelerinizi nasıl oluşturuyorsunuz ?

Kadri G. : Projelerimiz iki şekilde oluşuyor diyebilirim. Birincisi vakfın kendi proje havuzu var. İkincisi ise vakfın ilkelerinden biri olan girişimcilik ile. Kendi aramızda konuşarak, toplamdaki eksiklikleri görüp çözüm arayarak, beyin fırtınaları ve fikir alış verişleri ile oluşturduğumuz projeler var. Projeleri araştıran arkadaşlar bazen  buldukları projeleri kendimize uyarlayıp kullanabiliriz diyerek sunuyorlar. Bazen arkadaşlar gördükleri bir eksiğe bir çözüm bularak geliyorlar ve kendi aramızda değerlendirerek hayata geçirmeye çalışıyoruz.

- Bir projeyi gerçekleştirirken en sıkıntı yaşadınız nokta neresi oluyor ?

Kadri G. : Kaynak konusu diyebilirim. Kaynak derken bahsettiğim ; projeyi gerçekleştirirken kullandığımız her şey. Ulaşımı  ile , içerisindeki malzemeler ve kullanacağımız her şey. Bir projeyi gerçekleştirirken vakıftan belli bir miktar destek alıyoruz. Bunun dışında vakfın ilkelerinden biri olan ‘’yerel katılım’’ ile yerelin desteğini alıyoruz. Yerel katılımı önemsiyoruz çünkü yaptığımız projelerin yerelde de büyük bir değeri oluyor. Çünkü yerel işe dahil olduğunda buna biz de şöyle katkılarda bulunduk deyip sahip çıkıyorlar. Kitap toplayarak , boya bağışlayarak , defter bağışlayarak o projenin kalıcı olmasına onlar da yardım ediyorlar. Bu yüzden yerel katılım bizim için önemli. Kaynak noktasında yaşadığımız sıkıntı şu; kaynağa az arkadaşımız çıkabiliyor bazen ve yardım almak adına herkese ulaşamıyoruz. Ayrıca kendimizi kanıtlamamız gerekiyor.  Bir yardım alırken o malzemeyi ne için ve nasıl kullanacağımızı anlatmamız gerekiyor. Aynı zamanda güvenlerini de kazanmamız  gerekiyor.

- Neye yönelik projeler üretiyorsunuz ?

Kadri G. : Erzurum Tog olarak biz daha çok köy okullarına yöneliyoruz. Biz onlara dezavantajlı okullar diyoruz çünkü şehirdeki bir okul ile bir köy okulu arasında dağlar kadar fark var ki genelde dağları aşıp gidiyoruz. Dezavantajlı okullara maddi destek götürüyoruz. Şöyle maddi yardımlar; boyası eksiktir, çatısı akıyordur, bacası bozuktur bunları onarmaya çalışıyoruz. Bununla birlikte oradaki öğrencilere atölyeler düzenliyoruz. Bu atölyelerin içinde bilim atölyesi , robotik kodlama , dans ve çeşitli oyunlarımız var. Oradayken onlarla güzel vakit geçirebilmek , onları bilime ve eğitime yönlendirebilmek için çalışıyoruz. Bu şekilde oralardaki çocuklara da dokunan birileri olsun istiyoruz. Bununla birlikte kadınlar günü gibi toplumsal konulara önem veriyoruz. Her yıl 8 martta bir fotoğraf sergisi ile emekçi kadınları tanıtıyoruz. Çok da faydalı oluyor. Yereldeki kadınlar o gün bütün günlerini bizimle geçiriyorlar. Üniversite gençlerine yönelik faaliyetlerimiz oluyor. Bu yıl ağırlıklı olarak üniversite gençlerine yönelmek istiyoruz. Çünkü gençliğin gücünü kullanacaksak onlara güç katmamız gerekiyor. Faaliyetlerimiz bu şekilde.

- Şimdiye kadar gerçekleştirdiğiniz projelerden biraz bahseder misiniz ?

Kadri G.: Şimdiye kadar genel olarak köy okullarına gidip üniversite de koşular yaptık sağlıklı gençlik için.  Çok fazla köy okuluna gittik. Her ilçeye gitmek istiyoruz. Öncesinde bize bilgi geliyor ‘’ Şöyle bir okul var. İlgilenebilir misiniz? ‘’ diye. Okulu araştırıyoruz ve bazı arkadaşlar fizibilite için okula gidiyorlar. Çat’a , Aşkale’ye ,Narman’a , Karayazı’ya , Tekman’a gidip projeler gerçekleştirdik. Okullara yönelik projelerdi bunlar. Köy okulu derken yatılı bölge okullarına da gidiyoruz. Köy okullarında atölyelere ağırlık verirken yatılı okullarda eğitime yönelik , geleceğe dair bir fikirleri olması için çalışıyoruz. Bu yüzden yedinci ve sekizinci sınıflara ‘’Mesleki Tanıtım Atölyeleri’’ gerçekleştiriyoruz. Bu geçen yıl başladığımız bir proje. Bizimle beraber başladı. ‘’ Mesleki Kütüphane’’ olarak başlattık. Bu kütüphanede öğrencilere yaklaşık elli  meslek tanıtıyoruz. Böylece öğrencilerin nelere ilgili olduklarını ölçüyoruz. Geleceğe dair bir planları olsun istiyoruz. Bir iz bırakıp sürdürülebilir bir proje olmasını amaçlıyoruz.

- Sizi zorlayan bir proje oldu mu şimdiye kadar ?

Kadri G.: Her projede elbette bir nebze zorlanıyoruz. Dediğim gibi kaynak konusunda ve ulaşım konusunda. Ama bunlar tatlı zorluklar ve bir tane örnek veremiyorum şimdi. Bunlarla uğraşmak bile bizi mutlu ediyor.

- Peki projelerinizi gerçekleştirdikten sonra nasıl tepkiler alıyorsunuz ?

Kadri G.: Gittiğimiz yerelde öncelikle ‘’Buraya neden geldiniz?’’ diye soruluyor. Nasıl geldiğimizi , kimin gönderdiğini soruyorlar. Projemizi gerçekleştirip kendimizi de anlatınca bu defa iyi ki geldiniz diyorlar. Çünkü ne yapmaya çalıştığımızı anlıyorlar. Zaten genel olarak Erzurum merkezinde de tanınan ve takdir edilen bir vakıfız. Bizi öğrendiklerinde katılmak istiyor öğrenciler ve bizim de kapımız her zaman açık onlara.

- Katılmak isteyen arkadaşlar nasıl katılabilirler size ? Nasıl ulaşabilirler ?

Kadri G.: Katılan arkadaşları varsa onlarla birlikte gelebilirler. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan Erzurum Tog hesaplarından bize ulaşabilirler. Toplantı tarihlerini paylaşıyoruz. Hesaplarımız her zaman açık. Sadece kendi aramızda paylaşımlar yapmıyoruz. Topluma açığız.  Ayrıca bize mesaj atarak da bilgi alabilirler.  

 

 
 
Talep Formu
İsim
Sipariş Miktarı
E-Mail
Telefon
İl
Adres
Kargo Tercihi
Mesaj