• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

ERZURUM REHBERİ

 

 

 

Gülten Kartal
gultenkilic046@gmail.com
Kadının Yaşamdaki Statüsü
11/02/2021

Kadını tarih boyunca "itaat et" cümlesiyle atadık hayata. Varlığını, cinsiyetini, duygularını, emeklerini ve görevlerini. Taşıdığı bütün vasıfları tarihin tozlu raflarında eskittik. İç dünyasında toplumun rahmini barındıran ama dış dünyada en hassas ve kırılgan çizgisi hâline geldi. Duygusallığıyla anılan kadının aslında duygularından soyutladık. Sadece mutfakta ve annelikte bir becerisinin olduğuna inandırdık, nitekim bu en büyük yanılgıdır. Büyük başarıların temelinde hep bir kadının düşünce ve dokunuşlarına rastlamışızdır.

 

Sizi başarıya telkin eden, Kırılan yerlerinizden onaran kaç yaşına gelirsen gel o beyaz yakanı düzelten ya annendir ya da eşin. Bu yüzden onu hayatın her alanına teşfik etmeliyiz, nefis yemekler yapan birinin sevgisi ve becerisi bir betonu da çiçeklendirir umutları da. Bırakın artık kadınlar ekonomiye, eğitime ve bilime can versin. Hayatının her alanında görevini icra eden başarılı kadınlar yetişsin bırakalım da ümitlerimiz yeşersin. Aile olmanın maddi yükünü sadece erkekler yüklenmesin görev paylaşımı karşınızdaki insanı daha iyi anlamanıza ve ne denli yorulduğunuzu neler hissettiğinizi idrak etmeye yardımcı olacaktır.

Birbirini anlamayan ebeveynlerle dolu bir ülkede bir nesli anlayamamanın güçlüğünü yaşıyoruz " şu gençleri hiç anlamıyorum " cümlesinde yatan şu talihsizliğin karın ağrısı anlaşılmamaktır. Sadece yapamadıklarına odaklandık yapabilecekleri şeyler için hiç destek olamadık o noktaya getiremedik. Hepimiz kendi istediğimiz birey haline getirdik, görmek istediğimiz şekle bürüdük onları benliğiyle bir çatışmaya uğrattık neslimizi. Bunu hem eğitimde hemde ekonomide kendimize esir ettik. Sistemleştirdigimiz gençlerin karanlık geleceğine zemin hazırladık. Bilinçli kadınların varlığı temelden değiştirecektir bu talihsizliği.. evinden başlayacaktır, yan komşusundan, arkadaşından ve pazardaki amcadan ama mutlaka yarın için planları oluşacaktır. Yapıcı ve bütünleştirici politikalar sergileyecektir ve bunu gerçekleştirmeden pes etmeyecektir işte bu yüzden kadın devadır diyoruz.. Kadının yaşamdaki statüsünü yükseltmek adına ben buradayım ya sen neresindesin bu davanın.

Gülten KARTAL


663 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KAYGI VE KORKULARINIZA DEVA OLMAYA GELDİK. - 20/12/2020
Size ve değerlerinize egemen olmaya değil ilk önce kaygınıza ve korkularınıza DEVA olmaya geldik..