• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

ERZURUM REHBERİ

 

 

 

Nizamettin KORUCU
nizamettinkorucu@hotmail.com
Çırçır Camisinde Bir Teravih akşamı
19/03/2024Yıl 1910 Çırçır Camisi inşa edilmiş. Erzurum son asrın en güzel senelerini yaşamakta.  Hatırı sayılı bir nüfusa sahip Erzurumlular belki kartpostallarda dahi görülmeyecek muhteşem bir şehirde hayatlarını mutlu ve mesrur devam ettiriyorlardı.

Öyle ki; binlerce yıllık tarihlerinden yansıyan abidelerin her biri birer şaheser niteliğindeydi.

Öyle ki tabiatta var olan her canlı adeta billur bir kaseden yayılan rayihalarla mest olmuş, aşkın, şevkin, meşkin beşiğinde, bir gece bir gündüz kendilerini bekleyen hüzünlü yıllardan habersiz yaşayıp gidiyorlardı.

Mahallede bir molla Sait vardı. Çerçilik yapardı. Üç kızı bir oğluyla şehrin güneyindeki bu yeni mahalle de ömürlerini manevi iklimlerin gah serin, gah soğuk, gah sıcak mevsimlerinde ötelerden gelen kutlu bir törenin mutlu bir ailesini teşkil ediyorlardı.

Evler; köklü bir medeniyetin yeryüzü küresinde insanlara dünyevi ve uhrevi gösterişsiz birer saray maiyetindeydiler.

Aradan çok yıllar geçti. Nesiller geldi nesiller geçti. Çırçır mahallesi adı konulmamış bir masal beldesi gibi nice güzel insanlarla yaşadı.

Bugüne geldik. Tarihler 19 Mart 2024’ü, 9 Ramazanın akşamını gösteriyordu. Cami aynı cami değildi, ama aynı yerindeydi. Etrafında bahçelerle çevrili evler gitmiş yerlerine yüksek devasa binalar konmuştu. Turnalar göç edeli seneler olmuştu. Kırlangıçların gelmesine sayılı günler kalmıştı. Dışarıda hafif çiseleyen bir ince yağmur vardı. Bu camii tam 114 senedir belki her ramazanda olduğu gibi yine dopdoluydu. Bu mahalle altın bir halkanın son zinciri ile köklerine, geleneklerine bağlı bir insanlığı; beton kütlelerinde dahi yeşertmeyi başarmıştı.

Duyulmaz bir seda Turnaların türküsünü tutturmuştu.
Rahmet inceden inceye yağıyordu. 302 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Çırçır Mahallesi - 07/06/2021
Erzurum'un merkezdeki iki asırdan fazla geçmişi olan Çırçır Mahallesinden yakın tarihe ait anılara, kişiler, notlar.Buyurun okumaya.
Erzurum’da Cumhuriyet Mimarisi - 07/06/2021
Yürekli Başkan Hatem Aksakal - 16/02/2021
Emekli olduğunda çok sevdiği şairler ve ozanlar içinde buldu kendini. Merhum Aşık Yaşar Reyhani’nin yakın dostuydu. Kendisi ile her sohbetimizde söz döner dolaşır Reyhani’ye gelirdi.
Fukaralar - 01/01/2021
Günümüzde takım elbise, cilalı kundura giyenler artık zengin sayılmıyor. Kravatlı fakirler çoğaldı.
Niçin Yeniden Siyaset? - 18/11/2020
Siyaset bir yönüyle sanat olmasının yanı sıra bir zümreye özgü bir hareket ve çalışma sayılmamalıdır.
ŞEHİR ÜZERİNE HAYALLER - 20/12/2019
Bir şehrim var, doğduğum, büyüdüğüm ekmeğini yediğim suyunu içtiğim bir şehir. Bu şehir için bende hayaller kurdum. Bakın ne hayaller kurmuşum.
İlk Yazı - 27/11/2019
Önce Selam sonra kelam demişler atalar. Bizde Selam ile başladık söze. Yol uzun ömür kısa. Maksat kubbede bir hoş sada bırakmak. Sevgi dili ile şehir ruhundan ilham alarak olumlu inşalara kapı aralamaktır amacımız.
Zafer Erzurum

Nizamettin KORUCU

Zafer Partsi

Yakutiye İlçesi

Beledye Meclis Üyesi Adayı